Jakubowe Muszelki istnieją od 2008 r., a narodziły się w… rodzinie. Dzieci państwa Elżbiety i Leszka Hinców – Zosia, Antoni i Jaś uczyły się gry na instrumentach w szkole muzycznej.
– Chcieliśmy stworzyć im możliwość rozwijania talentów nie tylko poprzez obowiązki, jakie niesie ze sobą szkoła muzyczna, ale aby nauczyły się utrwalać te zdolności przez zabawę, i by potrafiły naprawdę radować się tą muzyką i swoimi umiejętnościami – mówi p. Leszek, założyciel i lider zespołu. – Od początku współdziałaliśmy mocno z parafią św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych, a główny trzon zespołu tworzyły nasze dzieci. Jednak już po kilku tygodniach dołączyli do nas ich koledzy i koleżanki, czujący potrzebę śpiewu i muzyki na chwałę Pana, i ku swojej radości. Tak to się zaczęło i trwa nadal – mówi p. Leszek
Jakubowe Muszelki zaczęły śpiewając kolędy w święta Bożego Narodzenia w 2008r. Było nas wtedy 5 osób. Trzy dziewczynki i dwóch chłopców śpiewało i grało na wiolonczeli, klawiszach i bongosach, a dzieciakom akompaniował p. Leszek na gitarze. Później do zespołu zaczęli dołączać nowi chętni do śpiewania i wspólnego chwalenia Boga, a zespół zyskał swoje pierwsze autorskie piosenki.
Z Bożą pomocą udało mi się napisać i skomponować kilka piosenek dla zespołu. To podwójna radość tworzenia, kiedy autorskie utwory śpiewają moje własne dzieci – uśmiecha się p. Leszek. – W prowadzeniu Zespołu wspiera mnie moja córka Zosia. Bez jej nieocenionej pomocy, zaangażowania, pomysłów, energii i cierpliwości nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy!
Zespół, który działał przy parafii po ok. półtora roku został otoczony opieką Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Dzieci i Młodzieży „Pełna Chata”, założonego przez rodziców dzieci z zespołu. Kontakt z parafią wciąż jest silny, a Jakubowe Muszelki promują jakubowy szlak wszędzie tam, gdzie pojawiają się z koncertami.

Teraz – 11 lat później, zespół liczy już prawie trzydzieścioro dzieci w bardzo różnym wieku. Są tacy, którzy śpiewają u nas od początku, ale jak to bywa w takim zespole – jedne dzieci odchodzą, a inne przychodzą na ich miejsce. Jakubowe Muszelki wciąż się rozwijają, a już teraz na próby dojeżdżają nawet dzieci z Krakowa.

Jesteśmy Zespołem instrumentalno-wokalnym. Część wokalna liczy już 30 dzieci w różnym wieku, najmłodsze dziewczynki mają niecałe 5 lat, a muzykę wykonują młodzi instrumentaliści grający na skrzypcach, wiolonczelach, flecie, oboju, gitarach, cajonie i instrumentach perkusyjnych.

Zespół ma za sobą wiele koncertów, festiwali, wspólnych wyjazdów i pięknych wspomnień.
Jakubowe Muszelki nagrały już cztery płyty: „Skoki w obłoki” z 2013 r., „Radujcie się” z 2015 r., „Anieli Cię przynieśli” – płytę kolędową z 2016 r., oraz „Tutaj życie” z 2019 r., którą poprzedziła EP-ka o tym samym tytule.